Terapia wad postawy

Na czym polega terapia wad postawy?

Naszymi zadaniami w terapii wad postawy jest:

· wyrobienie nawyku prawidłowej postawy Twojego dziecka, korekcje istniejących wad oraz zapobieganie ich pogłębianiu

· podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu Twojej pociechy poprzez: ćwiczenia wytrzymałościowe i oddechowe, a także gry i zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych

· rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych i skracanie tych rozciągniętych

· zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

Jak wygląda terapia wad postawy?

Na początku określamy rodzaj dysfunkcji oraz jej stopień. Następnie wskazujemy i pomagamy wykonać odpowiednie ćwiczenia. Wyjaśniamy, w jaki sposób należy ustawiać ciało oraz na co zwracać uwagę. Na koniec określamy działania, które należy wykonywać także w domu.

Jako uzupełnienie terapii, często stosujemy także kinesiotaping. Jest to metoda terapeutyczna polegająca na naklejeniu specjalnego, elastycznego plastra na określone obszary ciała w odpowiedni sposób. Plastry są bezpieczne, a ich działanie jest stałe. Ułatwiają wykonywanie ruchu w korekcji przez cały czas ich noszenia. Dzięki zastosowaniu kinesiotapingu, działanie terapeutyczne przenosi się także poza obiekt naszego gabinetu i stymuluje ciało do prawidłowej postawy, nawet jeśli nie mamy dziecka “na oku” – podczas pobytu w szkole czy przedszkolu.

Dla kogo jest jest terapia wad postawy?

Okres przedszkolny i szkolny to czas szybkiego wzrostu, kształtowania się układu kostnego i napięcia mięśniowego. Szybki wzrost u dzieci i młodzieży jest czynnikiem osłabiającym siłę i sprawność mięśni. Jeśli Twoje dziecko znajduje się właśnie w tym okresie to szczególnie teraz ważne jest, aby zadbać o prawidłową postawę dziecka i rozpocząć ćwiczenia zapobiegające wadom postawy.

Ile trwają zajęcia?

Pojedyncze zajęcia z fizjoterapeutą trwają: 50 min.

Ile kosztują zajęcia?

Koszt wizyty to 150 zł.


Jak długo trwa cała terapia?

Długość procesu terapeutycznego uzależniona jest od indywidualnych potrzeb dziecka. Najczęściej terapia trwa kilka miesięcy do momentu względnego wyrównania wady, poprawy wzorca chodu, czy też poprawy zakresu ruchu.

Jakie efekty przynosi terapia wad postawy?

Dzięki terapii wad postawy Twoje dziecko nauczy się nawyku prawidłowej postawy. Pomożemy mu poprawić wygląd sylwetki i oduczymy niewłaściwych nawyków postawy ciała.

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę warto, aby rodzic zabrał ze sobą dokumentację medyczną dziecka (jeśli taką posiada) i ubrał dziecko w wygodny strój.