Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest niezwykle ważnym momentem zarówno dla rodzica, malucha – jak i oczywiście terapeuty! To moment, w którym poznajemy się wzajemnie. Praca w miłej atmosferze ma ogromny wpływ na efekty terapii. Ułatwia, przyspiesza i wspomaga zarówno proces diagnostyczny jak i terapeutyczny. Dlatego też niesamowicie zależy nam, aby w Fizjo-sens, mali pacjenci chętnie współpracowali, a rodzice nie odczuwali zbędnego stresu.

Jak się przygotować do wizyty?

Wybierz odpowiednią porę dnia – taką, kiedy dziecko jest aktywne. Jeśli ma już swój rytm dnia, stałe pory drzemek i spania – nie wybieraj czasu, kiedy może być zmęczone i marudne.

· Postaraj się, aby dziecko było najedzone i odczekaj co najmniej pół godziny po jedzeniu.

· Jeśli chodzi w pieluszce – upewnij się, że ma ją zmienioną i kolejną w zapasie.

· Dziecko nie może mieć gorączki, stanu podgorączkowego ani innych objawów chorobowych.

· Dziecko nie może być po szczepieniu mniej niż 2 dni.

· Przygotuj dziecko – opowiedz mu gdzie idziecie i jak ta wizyta będzie wyglądała, możesz też pokazać zdjęcia przedstawiające naszą salę . Pomoże mu to na pewno chociaż w małym stopniu przygotować się na nową sytuację i zredukuje stres związany z wizytą.

Co ze sobą zabrać?

· Książeczkę zdrowia dziecka

· Dokumentację medyczną i psychologiczną (jeśli taką posiadasz)

· Ulubioną zabawkę w przypadku młodszych dzieci

· Jeśli nurtują Cię jakieś pytania odnośnie rozwoju Twojego dziecka – nie bój się pytać, najlepiej przygotuj sobie listę, aby o niczym nie zapomnieć 🙂

Jak ubrać dziecko?

Nasz mały pacjent powinien mieć na sobie wygodne ubranie oraz bieliznę, co jest konieczne do oceny napięcia mięśniowego oraz symetrii ciała. Odpowiedni ubiór, czyli taki, który jest wygodny i nie ogranicza ruchów – pomoże nam ocenić sylwetkę, a dziecku zapewni swobodę i pomoże z łatwością wykonać wszelkie zadania ruchowe. Założenie bielizny odpowiedniej do badania jest równie ważne. Będziemy oceniać między innymi postawę ciała Twojego dziecka. By dokładnie ją ocenić, niezbędne jest jej częściowe odsłonięcie. Dlatego dla pełnego komfortu warto przygotować bieliznę, w której pokazanie się terapeucie nie będzie krępowało Twojego dziecka.

Przebieg pierwszej wizyty

Na początku rozmawiamy. Pytamy o powód wizyty, stan zdrowia dziecka, niepokojące objawy, aktualny rozwój psychomotoryczny. Przeprowadzamy także szczegółowy wywiad dotyczący ciąży, porodu i okresu poporodowego, osiągania kolejnych kamieni milowych (pierwszy siad, czworakowanie, początki chodzenia), chorób występujących w rodzinie, przyjmowanych leków oraz przebiegu dotychczasowej terapii.

Następnie oceniamy umiejętności ruchowe Waszej pociechy oraz jej sylwetkę. Jest to część praktyczna wizyty, służąca badaniu postawy oraz możliwości motorycznych dziecka.

Wskazania do leczenia

Nasz zespół leczy tylko te dzieci, które tego naprawdę potrzebują.

Jeśli Wasze dziecko będzie wymagało terapii ustalimy cele terapeutyczne oraz plan działania. Pokażemy też pewne ćwiczenia do wykonywania w domu, tak abyście jak najszybciej mogli rozpocząć terapię.

Może się zdażyć tak, że terapia nie jest potrzebna Twojemu dziecku – wtedy wytłumaczymy Ci jak wspierać jego rozwój i powiemy na co zwrócić uwagę w kolejnych etapach.