Terapia integracji sensorycznej wg. Ayres

Na czym polega terapia Integracji Sensorycznej?

Terapia SI jest metodą prowadzoną w formie zabawy, poprzez którą układ nerwowy i mózg uczą się właściwego reagowania na odbierane bodźce. Atmosfera zabawy sprzyja zaangażowaniu dziecka w aktywności oraz osiąganiu większych i szybszych postępów. Terapia SI to śmiech, dużo ruchu i nowych doświadczeń. Terapeuta stymuluje zmysły dziecka i usprawnia umiejętności takie jak motoryka duża, równowaga czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Jego zadaniem jest zastosowanie odpowiednich technik, tak aby wyeliminować lub wyhamować niepożądane reakcje na bodźce.

Jak wygląda terapia Integracji Sensorycznej?

Zanim udamy się na zajęcia z integracji sensorycznej, warto poddać naszą pociechę szczegółowym badaniom, czyli diagnozie SI. Jest ona wykonywana przez terapeutę SI i obejmuje od 2 do 3 spotkań. Na podstawie diagnozy opracowuje się plan terapii i wyznacza cele. Podczas terapii Integracji Sensorycznej terapeuta stawia dziecku wyzwania, które nie mogą być ani zbyt trudne, ani za łatwe. Dzięki balansowaniu na granicy możliwości dziecka poprawia się pracę jego układu nerwowego i wpływa pozytywnie na procesy uczenia się. Zajęcia w Fizjo-sens opierają się na indywidualnie dopasowanym programie dla każdego dziecka i prowadzą je fizjoterapeuci będący terapeutami SI z długoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi.

Dla kogo jest terapia Integracji Sensorycznej?

Dla dzieci, które:

· szybko się rozpraszają i mają trudności z koncentracją

· są niecierpliwe, trudno im się wyciszyć i uspokoić

· potrzebują wydajnych pomocy przy zasypianiu

· faworyzują określone potrawy ze względu na ich smak lub konsystencję

· nie lubią ubierania się, mycia włosów, czesania, obcinania paznokci

· wydają się niezdarne, często się potykają, wpadają na przedmioty

· są w nieustannym ruchu i nie potrafią spokojnie siedzieć

· boją się huśtawki, karuzeli, drabiny lub zjeżdżalni

· prowokują upadki, zderzenia, wciskają się w ciasne przestrzenie

· często mrużą oczy, razi je światło albo wpatrują się w kręcące przedmioty

· boją się dźwięków albo nieustannie je z siebie wydają

Ile trwają zajęcia?

Pojedyncze zajęcia trwają: 50 min.

Jak długo trwa cała terapia?

Terapia Integracji Sensorycznej jest procesem długotrwałym. Dzieci często uczęszczają na zajęcia nawet kilka lat. Czasami jednak wystarczy wzmocnienie podczas kilku spotkań i przekazanie instrukcji rodzicom do pracy w domu. Czas trwania uzależniony jest zatem od indywidualnych potrzeb dziecka.

Jakie efekty przynosi terapia Integracji Sensorycznej?

Prawidłowa integracja sensoryczna zmysłów pomoże Twojemu dziecku w codziennym funkcjonowaniu i może sprawić, że w przyszłości będzie miało mniej problemów w szkole, czy dorosłym życiu. Poprawi się jego kontrola emocji i koncentracja uwagi, często terapia ta podnosi u dziecka poczucie własnej wartości oraz wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie. Dzięki terapii SI obserwowane są lepsze rezultaty w zakresie sprawności fizycznej dziecka.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed wizytą warto zastanowić się z czym dziecko ma największy problem w codziennym funkcjonowaniu oraz przypomnieć sobie jak przebiegał rozwój dziecka. Na pierwszą wizytę należy zabrać diagnozę SI (jeśli już posiada), a także książeczkę zdrowia, dokumentację medyczną i psychologiczną dziecka. Dziecko powinno być ubrane wygodnie, tak aby ciuchy nie ograniczały jego ruchów.