MNRI® Terapia neurotaktylna

Na czym polega terapia neurotaktylna?

MNRI® Terapia NeuroTaktylna to różne techniki stymulacji skóry, mięśni i stawów, które uwzględniają wszystkie powierzchnie ciała i całe łańcuchy kostno-mięśniowo-powięziowe. Co to tak właściwie oznacza? Terapia ta dostarcza kontrolowaną liczbę bodźców sensorycznych w szczególności dotykowych i proprioceptywnych, tak aby wytworzyć reakcje poprawiające funkcjonowanie sensomotoryczne dziecka.

Aktywizacja ta wpływa na prawidłowy rozwój i stymuluje do prawidłowej pracy układu kostno-mięśniowo-powięziowego, układu hormonalnego i innych.

Jak wygląda terapia neurotaktylna?

Jest to pewien rodzaj delikatnego masażu, w którym za pomocą odpowiednich technik stymuluje się skórę (czyli układ dotykowy i czucie głębokie), tak aby dziecko mogło prawidłowo reagować na bodźce sensoryczne pochodzące z otoczenia.

Działa relaksująco i wyciszająco na układ nerwowy. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Zmniejsza się poziom stresu, zwiększa świadomość ciała, poprawia odbieranie wrażeń dotykowych. Masaż ten wpływa pozytywnie na zwiększenie zdolności motorycznych dziecka.

Dla kogo jest terapia neurotaktylna?

Skutecznie wykorzystywana jest podczas pracy z dziećmi z:

· porażeniem mózgowym

· spektrum autyzmu

· nadpobudliwością psychoruchową

· zaburzeniami regulacji emocjonalnej (agresją)

· występującymi lękami i fobiami

· trudnościami w nauce

· zaburzonym rozwojem psychomotorycznym

· opóźnionym rozwojem mowy.

Ile trwają zajęcia?

Pojedyncze zajęcia trwają: 45 min

Terapia neurotaktylna w połączeniu z terapią SI: 60 min

Jak długo trwa cała terapia?

Masaż ten można stosować jako samodzielną terapię lub jako uzupełnienie innych metod terapeutycznych w celu zwiększenia ich skuteczności. Aby terapia przyniosła efekty, należy przygotować się na kilka, a najlepiej kilkanaście zajęć, wykonywanych regularnie, najlepiej raz w tygodniu.

Jakie efekty przynosi terapia neurotaktylna?

Dziecko po terapii jest spokojniejsze i wyciszone. Zmniejszają się napady złości i agresji, co pozytywnie wpływa na stabilność emocjonalną, a także kształtowanie osobowości malucha.

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę warto, aby rodzic zabrał ze sobą dokumentację medyczną i psychologiczną dziecka (jeśli taką posiada) i ubrał dziecko w wygodny strój.