Terapie

Fizjoterapia dzieci

W Fizjo-sens zajmujemy się rehabilitacją dzieci i młodzieży w wieku od narodzin do 17 roku życia. Fizjoterapia polega na przywróceniu sprawności, pozwalającej na aktywności odpowiednie dla wieku i rozwoju Waszych pociech.

Cała uwaga skupia się więc na tym, by stworzyć dziecku możliwości i warunki do normalnego, zdrowego rozwoju.

Terapia wad postawy

Naszymi zadaniami w terapii wad postawy jest:

 

· wyrobienie nawyku prawidłowej postawy Twojego dziecka, korekcje istniejących wad oraz zapobieganie ich pogłębianiu

· podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu Twojej pociechy poprzez: ćwiczenia wytrzymałościowe i oddechowe, a także gry i zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych

· rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych i skracanie tych rozciągniętych

· zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

Terapia Integracji Sensorycznej wg Ayres

Terapia SI jest metodą prowadzoną w formie zabawy, poprzez którą układ nerwowy i mózg uczą się właściwego reagowania na odbierane bodźce. Atmosfera zabawy sprzyja zaangażowaniu dziecka w aktywności oraz osiąganiu większych i szybszych postępów.

 

Terapia SI to śmiech, dużo ruchu i nowych doświadczeń. Terapeuta stymuluje zmysły dziecka i usprawnia umiejętności takie jak motoryka duża, równowaga czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Jego zadaniem jest zastosowanie odpowiednich technik, tak aby wyeliminować lub wyhamować niepożądane reakcje na bodźce.

Terapia ręki

Terapia ręki to zajęcia, które mają na celu poprawić funkcję całej kończyny górnej, tak aby dziecko prawidłowo oraz precyzyjnie mogło poruszać ręką, dłonią oraz palcami.


Terapię rozpoczyna się od pracy nad wzmocnieniem całego ciała – motoryki dużej a w kolejnym etapie skupiamy się nad poprawą w obrębie motoryki małej (prawidłowy chwyt, prawidłowa praca nadgarstka i palców).


Na zajęciach sprawdzamy umiejętności grafomotoryczne dziecka a następnie dobieramy ćwiczenia i metody uwzględniające jego indywidualne potrzeby oraz możliwości. Terapię ręki można prowadzić indywidualnie lub połączyć z terapią integracji sensorycznej.

MNRI® Terapia neurotaltylna

 

MNRI® Terapia NeuroTaktylna to różne techniki stymulacji skóry, mięśni i stawów, które uwzględniają wszystkie powierzchnie ciała i całe łańcuchy kostno-mięśniowo-powięziowe. Co to tak właściwie oznacza? Terapia ta dostarcza kontrolowaną liczbę bodźców sensorycznych w szczególności dotykowych i proprioceptywnych, tak aby wytworzyć reakcje poprawiające funkcjonowanie sensomotoryczne dziecka.

 

Aktywizacja ta wpływa na prawidłowy rozwój i stymuluje do prawidłowej pracy układu kostno-mięśniowo-powięziowego, układu hormonalnego i innych.

SI dla dorosłych

Procesy integracji sensorycznej zachodzą na każdym etapie życia człowieka. Żyjemy w świecie zmysłów, poprzez zmysły odbieramy świat. Zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą również osób dorosłych i mają ogromny wpływ na funkcjonowanie emocjonalno- społeczne. Z wiekiem, chcąc dostosować się do wymagań społeczeństwa, opracowujemy różne strategie, które w dużej mierze opierają się na unikaniu sytuacji, w których czujemy się
niekomfortowo.
Przykładowe objawy zaburzeń integracji sensorycznej u osób dorosłych:
– hałas przeszkadza Ci w funkcjonowaniu w pracy,
– podczas dotyku i bliskości odczuwasz dyskomfort,
– stanie w kolejce jest dla Ciebie stresujące,
– nie jesteś w stanie założyć rajstop,
– masz trudność w opanowaniu umiejętności prowadzenia auta,
– unikasz windy,
– masz chorobę lokomocyjną,
– obsługa niektórych sprzętów sprawie Ci trudność,
– często się potykasz, obijasz o ludzi i przedmioty,
– jesteś wyczulony na niektóre dźwięki